Տուն` մանկատան փոխարեն
— Հիմա երջանիկ եմ, երջանիկ եմ մի քանի օրով: Տանն եմ, բոլորս միասին ենք: Կարողանում եմ բավարար ժամանակ անցկացնել փոքր քույրիկիս հետ: Նա այնքան բարի է , ուրախ: Նրա հետ ժամանակն ուրախ է անցնում: Միքայելը մի քիչ չարաճճի է, շարժուն, բայց լավ սիրտ ունի, ինձ համար դաշտից ծաղիկներ է հավաքում: Ես շատ եմ սիրում ծաղիկներ, դաշտի ծաղիկներ: Երազանքներ շատ ունեմ: Ամեն օր աղոթում եմ, որ ծնողներս առողջ լինեն, որ մեր գյուղի հետևում կրակոցներ չլսվեն, որ ես կարողանամ մի օր բժիշկ դառնալ․․․
Մարիամի հետ ամբողջ զրույցը կարելի է պատմել ու պատմել: Այս մի քիչ թախծոտ ու բարի էակը մեծանում է մանկատանը: Նա ու մեծ եղբայրը` Մովսեսը, տարվա մեջ մի քանի օր են կարողանում տանը լինել, իրենց ծնողների մոտ: Ծանր պատմություն է․ երեխաները ունեն ծնողներ, նրանք ունեն տուն, տունն ունի չորս սենյակ, բայց այս երեխաները պետք է մեծանան մանկատանը: Երեխաներն իրենք դժվարանում են պատասխանել այս հարցերին: Երեխաների հայրը` Կարենը (36 տարեկան), տանը չէր: Նա լուսաբացին դուրս է գալիս ու մի քանի օր չի վերադառնում: Այս ընտանիքն ապրում է սահմանամերձ Թթուջուր գյուղում: Կարենն առանց համազգեստի գնում է դեպի սահման։ Նրա կինը` Վարսիկը (27 տարեկան), և երկու երեխաները`Միքայելն ու Արփինեն մնում են տանը: Վարսիկը Կարենի երկրորդ կինն է: Մովսեսի ու Մարիամի մայրը լքել էր իր երեխաներին դեռ յոթ տարի առաջ: Վարսիկը հիանալի մայր է այս երեխաների համար: Մեր հանդիպման ժամանակ երեխաները նրա մասին խոսում էին այնպես, ինչպես կխոսեն իրենց հարազատ մոր մասին: Վարսիկը պատմեց, որ երեխաներից երկուսը մանկատանն են մեծանում:
«Ես կահույքի մասին չեմ էլ երազում․․․ գոնե լիներ մեկ սենյակ, սենյակն ունենար դուռ ու լուսամուտ, այդ ժամանակ կկարողանայինք երեխաներին բերել տուն»: Գյուղական այդ մեծ տան մեծ ընտանիքն ուներ միայն մեկ սենյակ։ 25 քմ սենյակում վառարան կար, 2 հատ հին մահճակալ, մի քանի աթոռ: Տարիներ առաջ Կարենի ծնողներն են սարքել տունը, ու մնացել է անավարտ: Անգամ սանհանգույց չունեն: Այգում փորած փոս՝ առանձնացված տախտակի կտորներով, ու մի հին կարպետ դռան, փոխարեն․․․ Սա է ծառայում որպես զուգարան թե ամռանը, թե ձմռանը: Երեխաները և մեծերը լողանում են տան չնորոգված սենյակներից մեկում․․․ դույլով ջուր են բերում ու․․. Այս թեմայով Վարսիկը նույնիսկ չխոսեց: Նա շնորհակալ է Աստծուն, որ երեխաներն առողջ են, որ ամուսինը կարողանում է օգտակար լինել իր հայրենիքին ու իր գյուղին: Այսքան հոգսի մեջ Վարսիկից ու երեխաներից այնպիսի մի աննկարագրելի ջերմություն էր գալիս ու այնպիսի տրամադրություն, որ նույնիսկ անհարմար էինք զգում ցույց տալ մեր զգացողությունը։
«Եթե կարողանայի տուն գալ, կօգնեի մայրիկիս: Մենք այգի ունենք, այնտեղ շատ բանջարեղեն կարող ենք ցանել: Ես գազար եմ սիրում, փոքր քույրիկս` խնձոր․ մեր գյուղում աճում են: Այ մանդարին չեմ սիրում, քանի-որ մեր գյուղում մանդարին չի աճում»,-ասում էր Մովսեսն ու խորամանկ ժպտում: Նա ուզում է շուտ մեծանա ու մյուսների հետ գնա մայրաքաղաք․ երազում է տեսնել Երևանը, լինել կինոյում:
Զրույցի ժամանակ իմացանք, որ երեխաների մայրը մասնագիտությամբ վարսահարդար է: Նա է հարդարում ու խնամում իր երեխաներին: Պատրաստ է նաև շինարարություն անել, պատերը ներկել, քարերը տեղափոխել: Ցանկացած աշխատանքի համար բաց ու պատրաստակամ այս մարդկանց որոշեցինք օգնել բարեսիրտ մարդկանց շնորհիվ: Նախագիծը ներկայացվում է հետևյալ նպատակով` նորոգել մեկ սենյակ Մարիամի ու Մովսեսի համար, հնարավորության դեպքում կառուցել փոքր սանհանգույց, ձեռք բերել երկու մահճակալ, մեկ պահարան ու մեկ գրասեղան: Սենյակը, որ պետք է նորոգվի, շատ մեծ չէ, մոտ 40 քմ, ունի երեք պատուհան ու դռան համար նախատեսված մեկ տեղ: Պետք է նորոգվի առաստաղը, պատերն ու հատակը: Նախագծին զուգահեռ երեխաները կընդգրկվեն նաև անհատական հովանավորչության ծրագրում, կստանան սնունդ, հագուստ ու վառելափայտ: Հրաժեշտ տալով այս ընտանիքին՝ մենք շատ բան չխոստացանք, բայց խոստացանք կրկին վերադառնալ ու ավելի կոնկրետ աշխատել նրանց խնդիրների լուծման շուրջ։

Отчий дом вместо детского дома
Сейчас я счастлива, счастлива на несколько дней. Я у себя дома, мы все вместе. Я могу достаточно времени провести с моей младшей сестрой. Она такая добрая, радостная. Время с ней проходит весело.
Микаэл немного озорной, живой, но у него доброе сердце, он собирает цветы с поля для меня. Я очень люблю цветы, полевые цветы. У меня много грез. Каждый день я молюсь, чтобы мои родители были здоровы, чтобы за нашей деревней не было слышно выстрелов, и чтобы я однажды смогла стать врачом… Весь разговор с Мариам можно рассказывать и рассказывать. Это немного грустное и доброе создание растет в детском доме. Она и ее старший брат Мовсес могут быть дома с родителями только несколько дней в году. Горестная история: у детей есть родители, есть дом, в доме есть четыре комнаты, но эти дети должны расти в детдоме. Дети сами затрудняются ответить на эти вопросы. Отца детей, 36-летнего Карена, не было дома. Он выходит на рассвете и не возвращается в течение нескольких дней. Эта семья живет в приграничной деревне Ттуджюр. Карен без униформы идет к границе. Его жена, Варсик (27 лет) и их двое детей, Микаэл и Арпине остаются дома. Варсик-вторая жена Карена. Мать Мовсеса и Мариам оставила своих детей еще семь лет назад. Варсик-восхитительная мать для этих детей. Во время нашей встречи дети говорили о ней так, как если бы говорили о своей родной матери. Варсик рассказала, что двое из детей растут в детском доме.
«Я и не мечтаю о мебели, если бы была хотя бы одна комната, в которой была бы дверь и окно, тогда мы смогли бы привести детей домой».
В этом большом сельском доме у этой большой семьи была только одна комната. В комнате площадью в 25 квадратных метров была печка, 2 старых кровати, несколько стульев. Несколько лет назад родители Карена построили этот дом, и он остался недостроенным. У них нет даже ванной комнаты. Выкопанная яма в саду, отделенная кусками досок, и старый ковер вместо двери… Это служит в качестве туалета как летом, так и зимой. Дети и взрослые купаются в одной из комнат в доме… приносят воду в ведре и … Варсик даже не стала говорить на эту тему. Она благодарна Богу, что дети здоровы, что ее муж может быть полезен своей стране и своей деревне.
Несмотря на такие заботы и проблемы от Варсик и детей веяло таким теплом, что нам даже стыдно было показывать свои чувства.
«Если бы я смог вернуться домой, я бы помог маме. У нас есть сад, мы можем посадить там много овощей. Я люблю морковь, а младшая сестра- яблоки, они растут в нашей деревне. Вот мандарины я не люблю, потому что они не растут в нашей деревне»,- говорит Мовсес и хитро улыбается. Он хочет быстро вырасти и вместе с остальными поехать в столицу, мечтает увидеть Ереван, побывать в кино.
Во время беседы мы узнали, что мать детей по профессии- парикмахер. Она стрижет их и заботится о них. Она готова даже заняться стройкой, красить стены, перетаскивать камни. Благодаря добродушным людям мы решили помочь этим открытым и готовым к любой работе людям. Проект представляется со следующей целью: отремонтировать комнату для Мариам и Мовсеса, в случае возможности построить небольшую ванную комнату, приобрести две кровати, шкаф и письменный стол. Комната, которую нужно будет отремонтировать, не очень большая, около 40 квадратных метров, имеет три окна и место, предусмотренное для двери. Необходимо отремонтировать потолок, стены и пол. Наряду с проектом дети также будут включены в индивидуальную программу спонсорства, будут получать питание, одежду и дрова. Прощаясь с семьей, мы не обещали многого, но обещали вновь посетить их и более конкретно поработать вок