ծնվ. 31.07.2005թ., ք.Երևան
Երեխայի աչքերի մեջ նրա աշխարհն է արտացոլվում։ Հայկի աչքերի մեջ այդ աշխարհում ուրախն ու տխուրը միախառնված են, որբացել է տղան, 2006 թվականին ավտովթարից մահացել է հայրը, 2015-ին էլ քաղցկեղից մահացել է մայրը։ Տատիկը, Հայկից մեծ երկու քույրերն են փոխարինում ծնողներին։ Ասում են՝ վիշտը միաբան է սարքում ընտանիքի անդամներին։ Ընտանիքի անդամները խնայում են միմյանց, սեր ու ջերմություն տալիս։ Սոցիալական ծանր պայմանները թույլ չեն տալիս բարեկեցիկ պայմաններում ապրել, ընտանիքում աշխատում է միայն Հայկի ավագ քույրը։ Չորս հոգանոց ընտանիքի հույսը նա է։ Ճակատագրի ծանր հարվածներից Հայկը չի կորցրել կյանքի, մարդկանց հանդեպ սերը։ Շատ խելացի է, շնորհալի։ Հաճախում է ժողովրդական պարերի խմբակ, զբաղվում է կարատեով։ Շատ մրցումների է մասնակցել, լավ արդյունքներ է գրանցել։ Այս նախասիրությունները չեն խանգարում, որպեսզի նա նաև դպրոցում գերազանց առաջադիմությամբ սովորի։ Առանձնահատուկ սեր ունի հայոց լեզու, հայ գրականություն, հայ ժողովրդի պատմություն առարկաների նկատմամբ։ Տղան նպատակ ունի՝ անպայման բարձրագույն ուսումնական հաստատություն ընդունվել, մասնագիտություն ձեռք բերել ու արժանավայել կյանք ապահովել իր հոգատար տատիկի ու քույրիկների համար։ Տան միակ տղամարդը տղամարդկային ծրագրեր է կազմում։ 2011 թվականից Հայկը «Դիակոնիա» բ/հ-շահառու է: Հիմնադրամն աջակցության տարբեր ծրագրերով ամեն ամիս օգնում է այս ընտանիքին, ֆինանսավորվել է նաև տղայի կույր աղիքի վիրահատությունը։
Եթե Հայկ Մարգարյանի ճակատագիրը մտահոգեց Ձեզ, եթե ուզում եք օգնել նրան կայանալ այս կյանքում, դիմեք Հիմնադրամին կամ գրեք մեզ մեր էլ.փոստի հասցեով։

31.07.2005 г., г. Ереван
В глазах ребенка отражается его мир. В глазах Айка в этом мире смешались радость и печаль-ребенок осиротел: в 2006-ом в автомобильной катастрофе погиб его отец, его мать умерла от рака в 2015 году. Бабушка и две старшие сестры Айка заменяют родителей. Говорят, что горе объединяет членов семьи. Они берегут друг друга, дарят любовь и теплоту. Тяжелые социальные условия не позволяют им жить в благоприятных условиях, в семье работает только старшая сестра Айка. На нее вся надежда семьи. От тяжелых ударов судьбы Айк не потерял главного: любви к жизни, к людям. Он очень умный, талантливый, посещает кружок народных танцев, занимается карате. Участвовал во многих соревнованиях, показал хорошие результаты. Эти предпочтения не мешают ему учиться в школе с отличной успеваемостью. Он питает особую любовь к армянскому языку, литературе, истории армянского народа. У мальчика есть цель: обязательно поступить в высшее учебное заведение, приобрести специальность и обеспечить достойную жизнь для своей заботливой бабушки и сестер. Единственный мужчина в семье строит мужские планы. С 2011-го года Айк является бенефициаром благотворительного фонда «Диакония». По различным программам Фонд каждый месяц помогает этой семье, он также профинансировал операцию мальчика по удалению аппендицита.
Если вас затронула судьба Айка Маргаряна и Вы хотите помочь ему состояться в этой жизни, обращайтесь в офис благотворительного фонда «Диакония» или напишите нам на нашу электронную почту.